Poczytaj i znajdź inspirację, która zaprowadzi Cię...

Kandydacie, oceń i wyceń się.

08 LISTOPADA 2017 R.

Z racji branży, w jakiej działam oraz doświadczenia w roli rekrutera i menadżera, dostaję czasami od różnych osób prośby o wsparcie w procesie poszukiwania pracy. Widzę też, co się dzieje na linii rekruter – kandydat, kiedy obie strony potrafią się zabarykadować i obrzucać ciężką amunicją, każdy okopany na „z góry upatrzonych pozycjach”. Wszystkie te działania mają z punktu widzenia dostawcy jeden cel – dobić targu z klientem i wygenerować zarobek dla firmy.

Jesień, to czas wzmożonego ruchu w rekrutacjach - firmy poszukują pracowników, aby mieć czas na ich wdrożenie zanim podejmą wyzwanie kolejnego roku, ale także na potrzeby realizacji zadań tegorocznych. Kandydaci badają rynek i angażują się w różne procesy, aby wybrać pracodawcę właściwego do realizacji swoich celów i planów. Sporo też różnych Targów Pracy, powstających jako przestrzeń do kontaktów między światem pracodawców i przyszłych pracowników

Biorąc to wszystko pod uwagę, osobom, które proszą o pomoc zadaję zadanie. Nie proszę o CV, czy certyfikaty, lecz o pochylenie się nad sobą i dokonanie „oceny i wyceny kandydata”. To jest mój sposób na przygotowanie kandydata do funkcjonowania w procesach rekrutacyjnych. Zapraszam taką osobę w podróż, do źródeł jej mocnych stron, do konkretów z doświadczenia, do argumentów na swoją korzyść i do zdefiniowania mikroróżnicy, którą kupi pracodawca.

A oto „bilans”, czyli fundamentalne pytania, na które kandydat poszukuje odpowiedzi w swoim doświadczeniu, kompetencjach i wartościach.

Kandydat jako pracownik - pierwsza przymiarka.

1. Znajdź w swojej historii zawodowej trzy najmocniejsze dowody Twojej skuteczności, które mogą Cię sprzedać pracodawcy.


Pisz konkretnie – krótko i treściwie, możesz sięgnąć po branżowy slang (ale zrozumiały także dla osób o niższym stopniu specjalizacji niż Twój), fakty i cyfry, ale też aspekt współdziałania zespołu, proces zarządzania.

Wychodzimy od tylu obszarów, ile kandydat uzna za swoje kluczowe mocne obszary – w dalszych krokach zwykle ulegają one zawężeniu w stosunku do początkowej listy ;-).

2. Jakie Twoje osobiste kompetencje budują Twój sukces w roli …… (tu wpisujemy odpowiednią rolę np. menadżerską, handlową itpj?:Wybierz po 3 kluczowe, dające efekt dźwigni (czyli przekładające się najszybciej na sukcesy) na poziomie efektów Twojej pracy, w każdym obszarze.

Kandydat jako podmiot - spojrzenie na osobiste potrzeby, wartości i granice.

3. Czego NIE CHCESZ w przyszłej pracy?


Myśl szeroko patrząc na różne aspekty i perspektywy, ale jednocześnie konkretnie. Odpowiedź na to pytanie ma Ci posłużyć do dokonania wyboru, który będzie świadomym dążeniem do tego, jak chcesz pracować, a nie rezultatem działania pod presją czasu/potrzeby wygenerowania dochodu, skutkującym akceptacją oferty „przejściowej”.

4. Co jest dla Ciebie absolutnym wymogiem w przyszłej pracy?


To pytanie ma Ci posłużyć w dopracowaniu wizji granic, za które się nie cofniesz, nawet pod presją czasu, wewnętrznego poczucia obowiązku itp. To pytanie o Twój komfort w roli człowieka czynnego zawodowo i zdefiniowanie potencjalnych źródeł konfliktu wewnętrznego, jeśli zaniedbasz swoje granice.

W kolejnym kroku przechodzimy do punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, który działa trochę jak kupiec i trochę, jak inwestor.

Nasi partnerzy